Výběrové řízení

Začátek dalšího výběrového řízení je 22. srpna 2023, tedy za


dní

hodin

minut

vteřin

Další termíny budou vypsány později.

Co budeš muset splnit?

Některé disciplíny a především úvodní fyzické přezkoušení mají své přesně dané limity. Pokud vyplníš věk a pohlaví, ukážeme ti, co budeš muset na výběrkách splnit, aby ses k nám mohl dostat.

Další informace o jednotlivých dnech a disciplínách se dozvíš níže.

Den první

Fyzické přezkoušení

Tohle je naprostý základ. Jestli nezvládneš předepsané minimální limity, tak raději ještě pořádně potrénuj. Hlavně přijď připravený. Na fyzičku u nás hodně dáme.

Výsadková překážková dráha

Jestli máš strach z výšek, měl bys u výsadkářů trochu problém. Proto tady zjistíme, jak na tom s výškami doopravdy jsi.

Plavání

Jestli fakt neumíš plavat, tak se to nauč. Nejsme námořníci, ale skáčeme na padácích i do vody. Proto nechceme, abychom neplavce odhalili až v ostré akci. V případě, že z jakýchkoliv důvodů nepůjde využít bazén, bude náhradní disciplína modifikace Jacíkova testu.

Psychotesty

Tady tě dostanou na starost psychologové a zjistí, jaký jsi uvnitř. Hlavně se nepřetvařuj a na nic si nehraj. Buď sám sebou.

Další dny výběrového řízení se týkají pouze uchazečů, kteří se hlásí na bojové jednotky.

Den druhý

Běh s kládou na 5 km

Už máš něco za sebou, ale teď začínají opravdu náročné disciplíny. Při běhu s kládou je potřeba fyzička, ale hlavně to je o týmové spolupráci. Sám nejsi nic, tým je všechno.

Překážková dráha v týmu

Výsadkovou překážkovou dráhu už jsi první den zvládnul. Zvládneš ji ale v týmu a s břemenem v podobě klády k tomu?

10 km zrychlený přesun

Fyzická výdrž, psychická odolnost a silná vůle. Pokud tohle máš, zvládneš naši "Královskou disciplínu" v pohodě. Nezapomínej ani na týmovou spolupráci.

Psychotesty II.

První kolo psychotestů už jsi zvládnul, tak určitě zvládneš i to druhé.

Den třetí

Pochod na 35 km se zátěží

Jen ty, tvá bolest a tvé myšlenky. A nekonečná cesta v osamění. Užij si to. A přemýšlej, jestli chceš být opravdu výsadkářem.

Esej

Dokážeš i unavený a nevyspalý přemýšlet? Uvidíme. V boji to nebude jinak.

Pohovor s psychology

Tady se dozvíš, jak jsi dopadl u psychologů. A hlavně se dozvíš něco o sobě. Pro důstojníky následují další testy.

Běh s nosítky

Tohle je finále, kde se to už nevzdává. Vydoluj poslední zbytky svých sil a ukaž nám, proč tě máme chtít. Nebereme každého, jen ty nejlepší. Jsi to ty?

Často kladené otázky

Samozřejmostí je být fyzicky na velmi dobré úrovni – pomůže ti to i psychicky. Výběrové řízení v dlouhodobém průměru nedokončí polovina uchazečů. Ti zpravidla podcenili přípravu. Pokud tě zajímají postřehy a doporučení přímo od jednoho z našich instruktorů, přečti si rady na zvládnutí výběrového řízení na webu Soldato.cz.
Ano, na výběrové řízení si klidně vezmi svoje pevné černé boty, které se běžně v AČR nosí, stejně tak batoh. Na úvodní fyzické přezkoušení můžeš mít vlastní cvičební úbor.
Ne, stravu si každý účastník musí zajistit sám. Běžně dostupné energetické nápoje nebo sportovní doplňky stravy jsou povoleny. Zakázán je alkohol, tabákové výrobky a léky bez vědomí lékaře nebo zdravotního instruktora.
Ano, stačí potvrzení, které ti vystaví tvůj posádkový doktor. Jen mu řekni, že se chceš zúčastnit výběrového řízení k výsadkářům.
Ne, zátěž do batohu si každý účastník zajišťuje sám. Fantazii se meze nekladou, nejčastější jsou pytle s pískem, kotouče z posilovny nebo bedýnky s municí naplněné štěrkem či pískem. Předem si ale vyzkoušej, jak se ti tebou zvolené závaží bude chovat v batohu a jak se ti ponese. U pochodu se hlídá váha, se kterou dojdeš do cíle, ne se kterou se vydáš na cestu.
Tvůj zdravotní stav nehodnotíme my, ale vojenská nemocnice, do které půjdeš na vstupní prohlídku před vstupem do armády. Pro nás je důležité, aby ve tvém zdravotním vysvědčení stálo: "A – schopen jako výsadkář". Výběrové řízení můžeš absolvovat i bez něj, ale musíš si ho nejpozději do 2 let (taková je platnost výsledku výběrového řízení) obstarat. Bez něj tě bohužel přijmout nemůžeme.
Pokud ani na třetí pokus neuspěješ ve výběrovém řízení, budeš přeložen na jiný útvar dle potřeb AČR.

Dokumenty ke stažení

Životopis

Pokyny

Nařízení

Plakát