Organizační struktura

43. výsadkový pluk
43. výsadkový pluk je rychle nasaditelným, vzduchem přepravitelným útvarem typu komando* organizovaným a cvičeným v provádění komplexních operací, a to s podporou či na podporu vševojskových svazků a útvarů, či zcela samostatně. Díky svému určení a velikosti je primární silou okamžité reakce Armády České republiky.
Hlavním válečným způsobem použití útvaru je provádění úderných operací. Ty se odlišují od konvenčních operací zejména citlivostí operačního prostředí, včetně mediálního dopadu na další činnost, v míře náročnosti plánování, operačního rizika a zpravidla i obtížností zasazení do cílové oblasti. Pro úspěšné provedení vyžadují výjimečně disciplinované, vycvičené a k rychlému nasazení připravené síly. Výsadková úkolová uskupení provádí úderné operace samostatně či v koordinaci s ostatními silami. Pro úspěch těchto operací platí následující principy:
- Vysazení do cílové oblasti s využitím kombinace zasazení vzduchem (padákový, vrtulníkový či letounový přistávací výsadek), po zemi (pěšky, či za pomoci lehkých útočných vozidel) nebo po vodě (čluny) tak, aby se dosáhlo maximalizace bojové síly na požadovaném místě v daném čase.
- Nepozorované zasazení a urychlený přesun do cílové oblasti, pokud není úkolové uskupení zasazeno přímo do blízkosti cíle.
- Překvapení a šokový efekt na síly protivníka, pokud je zasazení provedeno do blízkosti cíle.
- Využití principu co nejrychlejšího získání relativní převahy s neodkladným stažením nebo vystřídáním jinou jednotkou.
* Jednotky typu komando (také Commando) jsou lehké výsadkové jednotky se zvýšenou ofenzivní silou oproti klasickým výsadkovým jednotkám. Jsou optimalizované pro šokové operace, při kterých je nutné vést bojovou činnost bez podpory (manévrové i palebné) sousedů.
Velení a štáb pluku

Velení a štáb pluku
Štáb je rozdělen do dvou hlavních funkčních celků – operační části a části podpory. Štáb slouží k mírovému zabezpečení chodu pluku, jeho hlavní úlohou však je napomáhat veliteli pluku ve velení a řízení útvaru při vedení bojové činnosti. K tomu zřizuje:
- Hlavní místo velení. Je určené k plánování a řízení operací výsadkového pluku, popřípadě jemu podřízených jednotek po dobu operace. Je schopné rozvinutí jak v místech se stálou infrastrukturou, tak samostatně.
- Výsadkové místo velení. Je flexibilním místem velení, umísťovaným zpravidla v dotyku s manévrujícími prvky pluku. Jeho velikost a konkrétní složení se přímo odvíjí od komplexnosti řízeného úkolu. Je optimalizováno k zasazení padákovým výsadkem, může však působit i na vozidlech, nebo vykonávat svou činnost ze vzduchu (z paluby vrtulníku či dopravního letadla).
- Výsadkové plánovací týmy. Jejich konkrétní složení vychází vždy ze specifických potřeb co možná nejefektivnějšího plánování a řízení operací výsadkových úkolových uskupení na nadřízených velitelstvích.
Přímý nábor do štábu pluku se provádí pouze ve výjimečných případech, pokud uchazeč disponuje znalostmi či dovednostmi mimořádně přínosnými pro útvar. Personálně doplňován je z ostatních částí útvaru a jiných součástí AČR.
Středisko bojového výcviku

Středisko bojového výcviku
Je jedním ze dvou výcvikových středisek pluku. Zajišťuje bojovou připravenost útvaru v základních druzích příprav, a to zejména:
- Zabezpečením periodicky se opakujících výcvikových úkolů jako jsou výběrová řízení, doplňující intenzivní výcvik, kurz útočného boje ad.
- Organizací odborných kurzů jako jsou kurzy boje z blízka, vojenského lezení, vojenského plavání, manipulace s trhavinami atp.
V případě nasazení pluku na plnění úkolů vojenské asistence vyčleňuje středisko značnou část instruktorů nasazované jednotky. Dále pak působí jako odborná výpomoc jednotkám ve specifických oblastech výcviku jako jsou pokročilé střelecké dovednosti, boj v zastavěné oblasti atp. K tomu disponuje instruktory zejména v oblasti taktické, střelecké, tělesné a ženijní přípravy, i instruktory pro přípravu jednotky Aktivní zálohy.
Přímý nábor do střediska se neprovádí. Personálně je doplňován především z ostatních částí útvaru a dále jiných součástí AČR.
Středisko výsadkové přípravy

Středisko výsadkové přípravy
Je jedním ze dvou výcvikových středisek pluku. Zajišťuje odbornou připravenost útvaru v oblast výsadkové a záchranné přípravy, a to zejména:
- Zabezpečováním schopnosti padákových seskoků na padácích s kruhovým vrchlíkem, seskoků volným pádem na padácích s obdélníkovým vrchlíkem, vysazení slaňováním včetně vysazení slaňováním na rychlém laně.
- Poskytováním, v úzké součinnosti s dopravním letectvem AČR, schopnosti doplnění zásob, munice i materiálu ze vzduchu nákladními padáky.
- Zajišťováním balení a údržby padáků všech typů.
- Výcvikem v oblasti záchrany osob.
Přímý nábor do střediska se neprovádí. Personálně je doplňován především z ostatních částí útvaru a výjimečně z jiných součástí AČR.
Komanda
1. - 4. komando

1. - 4. komando
Výsadkový pluk disponuje čtyřmi identickými komandy. Každé z komand je schopné samostatného nasazení mimo sestavu pluku, a to i bez posilových prostředků útvaru. Pro zvýšení taktické mobility mohou použít svá organická lehká útočná vozidla nebo lehká výsadková vozidla, a to buď samostatně, případně jako součást vzdušně-výsadkové operace. Posilové prostředky pluku jsou dimenzované na současné bojové nasazení všech čtyř komand do různých prostorů, tedy bez možnosti vzájemné palebné podpory. Hlavní bojové elementy komand jsou výsadkové čety a čety zbraní:
- Výsadkové čety jsou nejmenší výsadková úkolová uskupení schopná samostatného bojového nasazení. Díky své organizaci disponují taktickou mobilitou, ale i dostatečnou palebnou podporou k plnění většiny doktrinálních úkolů. V případě potřeby mohou být pro zvýšení palebné síly a schopnosti přežití na bojišti doplněny o prvky palebné podpory z čet zbraní jednotlivých komand, nebo výjimečně přímo ze střediska zbraní.
- Čety zbraní jsou flexibilním organickým prvkem palebné podpory každého komanda. Jsou určeny na přímou i nepřímou palebnou podporu výsadkových čet, přičemž disponují protitankovými prostředky s vyšší letalitou než podporované čety. Toto flexibilní uspořádání umožnuje palebné ničení protivníka s účinností a na vzdálenosti přesahující možnosti výsadkových čet.
Komanda jsou doplňována především z přímého náboru z civilu, ale i z ostatních součástí AČR. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší. Mezi tato místa patří například střelec-výsadkář, kulometník-výsadkář, ostrostřelec-výsadkář, operátor minometu-výsadkář, nebo operátor granátometu-výsadkář. Pro více informací o těchto pozicích si prohlédni volná místa.
5. komando (AZ)

5. komando (AZ)
Záložní jednotka výsadkového pluku je předurčena k posílení sestavy pluku při maximální ambici nasazení útvaru a k doplnění neobsazených míst v organizační struktuře komand či střediska zbraní, která může být způsobená mírovou nedoplněností nebo bojovými ztrátami. K plnění těchto úkolů je uzpůsobena organizační struktura 5. komanda (AZ), která vychází ze struktury ostatních komand. Jednotka je schopna zasazení padákovým výsadkem.
Z deseti hlavních úkolů pluku jich dokáže pět plnit samostatně, zpravidla jako výsadkové úkolové uskupení, a to:
- Boj na zdrženou
- Operace vyhledej a znič
- Přepadové operace
- Operace s využitím léček
- Operace na ovládnutí
Zbylé úkoly plní zpravidla v úzké součinnosti s jiným uskupením nebo zabezpečuje jeho doplnění.
5. komando (AZ) je doplňováno především uchazeči z civilu bez předchozí vojenské zkušenosti, doplňkově z ostatních jednotek Aktivní zálohy AČR – pro obě skupiny uchazečů je prvním krokem vykonání výběrového řízení. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší. Mezi tato místa patří například střelec-výsadkář, kulometník-výsadkář, ostrostřelec-výsadkář, operátor minometu-výsadkář, nebo operátor granátometu-výsadkář.
Pro více informací o této jednotce navštivte naše stránky aktivní zálohy.
Bojová podpora
Středisko zbraní

Středisko zbraní
Většina těžkých palebných prostředků výsadkového pluku je soustředěna ve středisku zbraní. Zahrnuje palebné prostředky, které by byly při plnění úkolů příliš omezující pro mobilitu komand. Dále zahrnuje specialisty palebné podpory, jejichž soustavný výcvik v sestavě komand by nebyl dostatečně efektivní. Středisko má schopnost provádět podporu operace distribuovaně, jako součást úkolových uskupení jednotlivých komand, anebo soustředěně ve prospěch hlavního úsilí pluku. Výjimečně může být zasazeno zcela samostatně. Hlavní bojové elementy střediska zbraní jsou minometné a protitankové čety:
- Minometné čety jsou vyzbrojené minomety střední ráže, které jsou schopné vysoce účinného působení na jednotky protivníka na krátké, střední a dlouhé vzdálenosti. Perspektivní zavedení přesně naváděné munice zvýší schopnost palebného ničení v situacích, kdy je nezbytné okamžité vyřazení cíle, nebo v případě, kdy se cíl nachází v prostoru, kde hrozí riziko vedlejších škod.
- Protitankové čety jsou hlavním prostředkem pluku pro ničení obrněných cílů. Hlavní výzbroj tvoří protitankové řízené střely se schopností ničit pohybující se tanky na střední i dlouhé vzdálenosti, a tarasnice schopné ničit obrněné cíle na kratší vzdálenosti,
Středisko zbraní je doplňováno především z přímého náboru z civilu, ale i z ostatních součástí AČR. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší. Mezi tato místa patří například řidič-výsadkář, operátor minometu-výsadkář, nebo operátor protitankového raketového kompletu-výsadkář. Pro více informací o těchto pozicích si prohlédni volná místa.
Středisko bojové podpory

Středisko bojové podpory
Shromažďuje data a informace získané orgány pozemního a vzdušného průzkumu s cílem poskytnout maximální podporu zpravodajskému štábu pluku. Dále zabezpečuje vedení ženijního průzkumu a provádění elektronické ochrany a elektronického působení. V neposlední řadě disponuje schopností přesných bodových útoků, a to zejména silami skupiny odstřelovačů. Vzhledem k určení pluku jsou jeho schopnosti pro úspěšné plnění úkolů útvaru naprosto kritické. Z tohoto důvodu procházejí jeho příslušníci specifických výběrovým řízením nad obvyklý rámec pluku. To umožňuje, aby část příslušníků střediska byla cvičena ke způsobům zasazení přesahující schopnosti zbylých částí pluku (zasazení seskokem volným pádem nebo pod vodní hladinou).
Středisko bojové podpory je doplňováno téměř výhradně z ostatních částí útvaru, výjimečně z ostatních součástí AČR.
Bojové zabezpečení
Středisko zabezpečení velení

Středisko zabezpečení velení
Hlavním úkolem střediska je zabezpečovat všestranný systém velení a řízení pluku, a to zejména na zřizovaných místech velení, čemuž je plně podřízena jeho organizační struktura. Dalším úkolem střediska je poskytovat pluku ženijní podporu ve formě základních stavebních a trhacích prací, které přesahují možnosti jednotlivých komand a zajišťovat radiační a chemický průzkum.
- Spojovací tým je základním kamenem střediska. Ten zabezpečuje nasazení komunikačních a informačních prostředků i technologií spojení na hlavním místě velení, s důrazem na rozvinutí datových a rádiových komunikací. Po jejich rozvinutí je zodpovědný za jejich provoz v nepřetržitém směnném provozu. Dalším úkolem je všestranné zabezpečení výsadkových míst velení, a to i v týlu nepřítele.
- Další části střediska slouží především k všestranné podpoře nejdůležitějších úkolů spojovacího týmu, a to zejména zabezpečením přepravy osob a materiálu, včetně kontejnerů. Dále pak výrobou a rozvodem elektrické energie, k čemuž slouží mobilní elektrocentrály. V neposlední řadě zřizováním základních staveb zejména ve prospěch hlavního místa velení i jeho ochranou před účinky zbraní hromadného ničení jejich včasnou detekcí.
Středisko zabezpečení je doplňováno především z přímého náboru z civilu, ale i z ostatních součástí AČR. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší. Mezi tato místa patří například rádiový operátor-výsadkář nebo řidič-výsadkář. Pro službu na středisku je vyžadované splnění podmínek výběrového řízení v kategorii B. Pro více informací o těchto pozicích si prohlédni volná místa.
Středisko logistického zabezpečení

Středisko logistického zabezpečení
Středisko poskytuje pluku přímé logistické zabezpečení, nezbytné pro přípravu, zasazení a udržení nasazených jednotek. Zásobuje jednotky pluku a ve spolupráci se střediskem výsadkové přípravy zajišťuje doplnění zásob nasazeným uskupení vzdušnou cestou. Mezi vyjmenované oblasti odborné zodpovědnosti střediska patří:
- Přejímání, udržování a přeprava zásob.
- Zásobování jednotek pluku.
- Provádění běžných oprav, vyprošťovaní a odsunu poškozené techniky.
- Poskytování služeb jednotkám pluku služby v oblasti stravování, zásobování vodou a vystrojování.
Středisko logistického zabezpečení je doplňováno především z přímého náboru z civilu, ale i z ostatních součástí AČR. K náboru jsou uvolňována zejména služební místa svobodníků a desátníků, výjimečně i vyšší. Mezi tato místa patří například řidič-výsadkář, mechanik výsadkář, elektromechanik-výsadkář a kuchař-výsadkář. Pro službu na středisku je vyžadované splnění podmínek výběrového řízení v kategorii B. Pro více informací o těchto pozicích si prohlédni volná místa.
Zdravotnický odřad

Zdravotnický odřad
Odřad plní úkoly zdravotnického zabezpečení v oblasti přednemocniční péče, v rozsahu poskytování primární péče a neodkladné resuscitativní péče v léčebně odsunovém řetězci raněných a nemocných, se schopností Role 1, avšak s předsunutým chirurgickým týmem jakožto svou organickou součástí.
Podílí se na zdravotnickém zabezpečení výcviku výsadkového pluku. K zabezpečení úkolů disponuje odřad lékařským a nelékařským zdravotnickým personálem k zabezpečení až pěti výsadkových úkolových uskupení v operačním nasazení.
Zdravotnický odřad je doplňována zejména přímým náborem z civilu, avšak po splnění odborných kvalifikačních požadavků na střední zdravotnický či přímo lékařský zdravotnický personál. Odborné požadavky je možné si doplnit až po nástupu u nezdravotnického personálu odřadu. Místa určená pro rekrutaci tak tvoří široký vějíř od chirurga-výsadkáře a mladšího/staršího lékaře-výsadkáře v hodnostech vyšších i nižších důstojníků, přes záchranáře-výsadkáře v praporčických hodnostech, až po sběrače raněných v poddůstojnických hodnostech. Pro službu na odřadu je vyžadované splnění podmínek výběrového řízení v kategorii B. Pro více informací o těchto pozicích si prohlédni volná místa.
O nás
Kontakt
+420 973 248 010 (personální oddělení)
+420 725 457 893 (tiskový mluvčí)